O Rewalu

Rewal jest niewielką miejscowością wypoczynkową, położoną w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Wieś ta powstała w XIV wieku. Za jej początek uważa się wybudowanie nieistniejącej już dziś karczmy, którą postawiono na drodze łączącej Kołobrzeg, Kamień Pomorski oraz Gdańsk. Wokół karczmy stopniowo zaczęła tworzyć się osada rybacka przedzielona na dwie części, które połączono dopiero w 1905 roku.

Status kąpieliska Rewal otrzymał w 1827 roku. Dzięki swojej lokalizacji oraz malowniczej okolicy, szybko zyskał popularność wśród letników. Pierwsze obiekty noclegowe w Rewalu pojawiły się w XIX wieku. Na ten okres przypada największy rozwój tej miejscowości. Szacuje się, że przed I wojną światową w Rewalu znajdowało się ponad 2 tysiące turystów. Systematycznie pojawiały się nowe budynki oraz miejsca rekreacji - szkoła, park zdrojowy. Jednym z elementów modernizacji miejscowości było powstanie w 1896 roku linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Do 1945 roku miejscowość funkcjonowała pod nazwą "Rewahl", po II wojnie światowej zmieniono ją na "Pamiątkowice".

Dziś Rewal jest jedną z najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości turystycznych. Znajdują się tu rozmaite lokale gastronomiczne, miejsca związane z rekreacją i tradycją rybacką oraz liczne atrakcje, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.